Brněnský start-up Netspot slaví první rok úspěšné existence, nabízí routery za korunu

Brno, 18. 12. 2014 – První rok úspěšné existence oslavil v polovině prosince brněnský start-up Netspot, který se zaměřuje na distribuci reklamy v lokálních WiFi sítích. Projekt je určen především pro majitele menších kamenných obchodů, jako jsou například restaurace, obchody nebo místní provozovny velkých firem. Funguje na jednoduchém principu – pro zákazníky se na pobočce zprovozní bezplatný internet a při přihlašování se jim v jejich zařízení zobrazí reklama.

Majitelé obchodů si pak mohou sami vybrat, zda budou propagovat svoje vlastní výrobky či služby, nebo do dvé sítě „pustí“ i jiné inzerenty a budou vydělávat peníze za zobrazení jejich obsahu. Středně velká restaurace v Praze nebo Brně přitom dosahuje ročně kolem 10 000 zobrazení úvodní reklamní stránky, provozovatel tak může v závislosti na objemu inzerce získat vyšší jednotky tisíc korun. Zákazník restaurace se díky Netspotu snadno připojí k WiFi internetu, provozovatel může využít přihlašovací stránku (welcomepage), na níž umístí jakékoli své sdělení – aktuální nabídku, pozvánku na plánovanou akci, nebo ji využít právě pro zobrazování komerční inzerce.

„Je škoda nevyužít marketingového potenciálu, který WiFi sítě v restauracích mají. Často je navíc WiFi úplně zbytečně zaheslovaná, což obtěžuje nejen personál, ale především hosty. Napadlo nás, že s tím něco uděláme,” vysvětluje Pavel Šigut, hlavní autor projektu.

„A tak jsme několika podnikům vytvořili poutavé úvodní sdělení, které se zobrazí jejich hostům při přihlašování k internetu. Reakce podniků ukázala, že naše myšlenky mají něco do sebe a postupně se tak z nich stal poměrně velký projekt, který roste každým týdnem. Zapojili jsme také komerční inzerenty a nabídli jim možnost v restauracích touto formou inzerovat. Podnikům díky tomu WiFi reálně přináší pasivní zisk. V současné době zaměstnáváme pět lidí na full-time. Veškerý vývoj financujeme z vlastních zdrojů, nicméně s přibývajícím počtem instalovaných Netspotů i inzerentů se projekt stává výdělečným,” popisuje.

Za uplynulých dvanáct měsíců zprovoznila firma přes sto instalací, především v Brně, Praze a Hradci Králové. Počet nově instalovaných zařízení každým dnem přibývá, především díky snadné instalaci a nízké ceně za zprovoznění. V příštím roce proto společnost otevírá novou kancelář v Praze a kromě České republiky se chce zaměřit i na globální trhy, především Slovensko a následně Polsko. Při příležitosti prvního výročí na trhu zároveň nabízí restauračním provozům omezenou promoakci, ve které mohou získat zařízení na sdílení internetu (router) za jednu korunu. Podrobnosti a podmínky jsou uvedeny na www.netspot.cz.

O projektu Netspot a výhodách WiFi internetu

Projekt Netspot vznikl jako reakce na potřebu moderní společnosti být neustále online. I přesto že mají uživatelé ke svému mobilnímu tarifu někdy aktivována také mobilní data, dávají vždy přednost připojení prostřednictvím WiFi. Projekt tedy buduje lokální WiFi mikrosítě, jejichž provoz se zaplatí z inzerce. Připojení přes WiFi má přitom celou řadu výhod, zejména:

Cena: Na rozdíl od mobilního internetu, který je zpoplatněn v rámci mobilního tarifu, je WiFi připojení pro zákazníka zcela zdarma. V tomto směru má Česká republika oproti ostatním zemím značnou výhodu, protože v zahraničí bývá běžnou praxí za WiFi připojení platit. Uživatelé jsou po připojení přesměrování na platební bránu, kde jsou po nich vyžadovány platební údaje a teprve poté mohou využívat internetového připojení.

Datový limit: Při používání internetu prostřednictvím WiFi připojení není nutno kontrolovat množství přenesených dat, protože uživatelé nejsou v tomhle směru nijak limitování. V případě mobilního připojení je datový přenos omezen (FUP) a po jeho překročení dojde k zásadnímu omezení rychlosti připojení.

Spolehlivost: Mobilní signál není dostupný na všech místech, a tak může často docházet také k výpadkům mobilního připojení. S tímto problémem se často můžeme setkat například ve sklepních restauracích, kde je síla signálu značně omezena. Většina těchto podniků ovšem disponuje WiFi připojením, které tento problém řeší.

Rychlost: WiFi připojení má mnohem vyšší rychlost přenosu dat než tomu bývá u mobilního internetu, a to přinejmenším trojnásobně (mobilní internet má obvykle rychlost 8Mb/s a standardní internetové připojení se pohybuje od 20Mb/s nahoru). Není tedy nutno se nechat omezovat v době, kdy je internetové připojení naprostou samozřejmostí a dostupné prakticky kdekoliv.

Úspora baterie: Mobilní zařízení disponují pouze omezenou kapacitou baterie a ve většině případů je nutno je nabíjet prakticky každý den. Právě z tohoto důvodu je vhodné používat WiFi připojení místo mobilního internetu, a tím nezanedbatelně zvýšit výdrž baterie.

Pro další informace prosím kontaktujte:
Pavel Šigut, autor projektu – 775 855 965